Меморандум про підтримку розвитку об'єднаних громад

22 січня 2016 року у Чернівцях Центр регіонального розвитку "Топ-Кая", Товариство "Український народний дім", Сіверський інститут регіональних досліджень, чернівецька та хмельницька  обласні організації “Комітет виборців” та Громадський центр "Форум" з Вінниці  підписали Меморандум про співпрацю, спрямовану на розвиток місцевих громад.

Меморандум зазначає, що члени громадських організацій, які представляють різні регіони України, вирішили об’єднати свої зусилля для надання допомоги ініціативним групам мешканців населених пунктів, що увійшли до складу об'єднаних громад, під час впровадження реформи з децентралізації владних повноважень.

Громадські активісти, зокрема, визнали, що проведення реформи з децентралізації владних повноважень та наближення публічної влади до мешканців всіх без винятку населених пунктів вже давно назріло. В той же час, значна частина населених пунктів, що увійшли до складу об'єднаних територіальних громад , втратили пряме представництво у складі новообраних районних рад. Після ліквідації сільських рад у населених пунктах, які увійшли до складу об'єднаних з містами територіальних громад, також відсутнє гарантоване представництво мешканців сіл.

Одним із шляхів вирішення цієї проблеми може стати запровадження механізмів демократії участі через створення нормативної бази (статути територіальних громад, положення тощо), а також навчання ініціативних груп інструментам прямої демократії.

Існуюча практика показує, що громадянське суспільство у сільській місцевості, на рівні малих міст та районних центрів перебуває на стадії становлення та потребує інституційної, організаційної та консультативної підтримки, зокрема від представників громадських організацій, які мають досвід активізації громад.

"Зважаючи на це, декларуємо намір створення Коаліції розвитку громад, метою якої повинен стати обмін досвідом між різними регіонами, поширення кращих практик розвитку ОТГ, консультативна допомога ініціативним групам з ОТГ, допомога органам місцевого самоврядування об'єднаних громад тощо", - наголосили представники громадських організацій у своєму меморандумі.